Wezwanie do spłaty długu, kredytu, pożyczki

Wszelkie formalne pożyczki pieniędzy związane są z ustaleniem konkretnych zasad, które dotyczą między innymi terminu ich zwrotu. Jeśli natomiast dłużnik nie oddaje należności można walczyć o pieniądze. Po pierwsze należy wysłać wezwanie dotyczące zwrotu pieniędzy.

Podobnie jak w przypadku wezwania do wypłaty odszkodowania czy zapłaty za fakturę w piśmie dotyczącym spłaty długu trzeba określić kwotę należności, sposób jej wypłaty oraz termin do kiedy powinna zostać zwrócona. Tego typu wezwania należy wysyłać listem za potwierdzeniem odbioru. Potwierdzenie, że pismo odebrano należy oczywiście zachować. Jeśli nie będzie żadnego odzewu należy wystosować pismo przedprocesowe, które jest zarazem ostatecznym wezwaniem do zapłaty. Jeśli wówczas dłużnik wciąż nie zwróci pieniędzy można złożyć pozew w sądzie. Powinien on dotyczyć wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lub upominawczym. Postępowanie nakazowe dotyczy żądania zwrotu pieniędzy lub przedmiotów, jeśli można udowodnić swoje racje. Trzeba wówczas wpłacić 2% wartości długu. Natomiast w przypadku postępowania upominawczego jest to 8% i dotyczyć może ono tylko zwrotu pieniędzy. W przypadku wydania przez sąd nakazu spłaty kredytu czy pożyczki można udać się do komornika i złożyć u niego wniosek dotyczący egzekucji długu. Wiąże się to z pewnymi opłatami, więc jeśli wiadomo że dłużnik jest wypłacalny nie jest to konieczne. Z drugiej jednak strony warto wiedzieć, że można wniosek u komornika można składać dowolną ilość razy i dzięki temu zapobiegać przedawnieniu nakazu zapłaty długu.

We wniosku, który składa się u komornika podaje się nazwisko i adres dłużnika, kwotę pożyczki, która ma zostać wyegzekwowana. Należy także podać metody egzekwowania długu. Mogą one dotyczyć ściągania pieniędzy z wynagrodzenia czy świadczeń dłużnika,  z wierzytelności, z rachunku bankowego, z akcji, obligacji udziałów, z ruchomości lub nieruchomości. Za samo egzekwowanie długu komornik nie pobiera wynagrodzenia, natomiast należą się mu pieniądze za poniesione wydatki. Zwykle prognozuje je z góry i prosi o zaliczkę. Jeśli komuś zależy na w miarę szybkim odzyskaniu pożyczonych pieniędzy i wie, że dłużnik nie posiada lub z jakichś przyczyn nie będzie chciał wypłacić gotówki, to taki sposób jej odzyskania może okazać się jedynym skutecznym.